Zastosowanie wełny mineralnej

Zastosowanie wełny mineralnej

Ze względu na wysoką izolację cieplną oraz akustyczną, zastosowanie wełny mineralnej jest bardzo szerokie. To materiał, który posiada świetne właściwości, dlatego budowlańcy tak chętnie po niego sięgają. Nadaje się między innymi do izolacji poddasza, stropów, fundamentów, a także murowanych ścian. Wełna mineralna dzieli się na dwa rodzaje, czyli skalną oraz szklaną, a można ją dostać w kilku różnych formatach.

Jest materiałem, który charakteryzuje się również doskonałą elastycznością, dlatego dobrze przylega do nierównych powierzchni. Wełna mineralna jest także wodoodporna oraz paroprzepuszczalna. Jest dostępna w każdym sklepie budowlanym, dlatego z jej zakupem nie powinno być żadnego problemu. Ułożenie jej na przykład na poddaszu nie jest trudne tak, więc każdy powinien sobie z tym poradzić.

Wełna mineralna posiada wiele zalet, a znacznie mniej wad, dlatego cieszy się dużym zainteresowaniem. To materiał, którym można szybko i dokładnie ocieplić cały dom jednorodzinny, ale nie tylko. Jest świetną alternatywą dla styropianu, który znacznie się od niej różni. Wełnę mineralną można wykorzystać na wiele różnych sposobów, ponieważ ma szerokie zastosowanie.

Wełna mineralna – najważniejsze zalety i wady

Jak już wcześniej wspomniano, zastosowanie wełny mineralnej jest bardzo duże, dlatego można ją wykorzystać nie tylko do izolacji poddasza, ale i również ocieplenia budynku. Materiał ten posiada wiele zalet, do których zalicza się bardzo dobra izolacja cieplna i akustyczna, a także wysoka ognioodporność. Ponadto wełna jest również paroprzepuszczalna i wodoodporna.

Natomiast, jeśli chodzi o jej wady to należy do nich między innymi podatność na zawilgocenie. Warto tutaj wspomnieć również o tym, że wełna mineralna jest cięższa, niż na przykład styropian, dlatego bardziej obciąża konstrukcję. Jej montaż jej stosunkowo łatwy, niemniej jednak zaleca się, aby był wykonywany w masce ochronnej oraz rękawiczkach. Wełna mineralna jest bardzo dobrym materiałem mimo, że posiada kilka wad.

Kiedy najlepiej sprawdzi się wełna mineralna? Dlaczego warto ją wybrać?

Powodów, dla których warto zastosować wełnę mineralną jest wiele, dlatego w budownictwie jest tak chętnie wykorzystywana. To materiał izolacyjny, który służy do ocieplania ścian zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Bardzo często stosuje się ją do wyciszenia ścian działowych, które są wykonywane z płyt gipsowo-kartonowych.

Ważną zaletą wełny mineralnej jest również to, że nie przyciąga szkodników, czyli na przykład mysz i kun. Jest nieco droższa, niż styropian, ale posiada lepsze właściwości. Zatem jej zakup to bardzo dobra decyzja, z której każdy będzie zadowolony.

Oczywiście wybór odpowiedniej wełny mineralnej ma ogromne znaczenie. Tak, więc podczas jej zakupu, należy zwrócić uwagę między innymi na grubość materiału, współczynnik przenikania ciepła lambda oraz wymiary. Chcąc kupić dobrej jakości wełnę mineralną trzeba niestety więcej zapłacić, o czym warto pamiętać.

Poleć nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *